konvekční krby
Konvekční (horkovzdušné) krby
Vzduch procházející obestavbou je ohříván krbovou vložkou (a kouřovodem).
Studený vzduch vstupuje mřížkou, nebo nikou (velikostně správně dimenzovanou) do spodní části krbové obestavby.
Ohřátý vzduch z obestavby vystupuje (velikostně správně dimenzovanou) mřížkou nebo otvorem ve vrchní části obestavby.
.
Výhody konvekce:
- Pomyslná rychlost vytápění. Ověříme - li teplotu ohřátého vzduchu na výstupní mřížce, zjistíme již po velmi krátké době rozdíl mezi teplotou vzduchu vycházejícího z topidla a teplotou vzduchu v místnosti
- Možnost vytápění vzdálenějších místností (pomocí horkovzdušných rozvodů samotížně, nebo pomoci ventilátoru.)
Nevýhody konvekce:
- Konvekce je založena na ohřevu vzduchu – vysušuje vzduch.
- Ohřátý vzduch se dá velmi rychle a snadno ochladit. (Při větrání místnosti)
- Velký rozdíl teplot u země (18-19°C) u stropu místnosi (29-33°C). Pocit zimy od nohou není příjemný.
- Systém je založen na proudění vzduchu, čímž je násobena prašnost. Konvekční vytápění není vhodné pro alergiky a astmatiky. Vlivem proudění vzduchu se do mezipláště topidla dostává spousta nečistot, které se na plášti topeniště při vysokých teplotách přepalují.
Některé nedostatky konvekce lze tlumit. Obestavbu konvekčního krbu je nutné osazovat revizními a čistícími dvířky. Vnitřní prostor obestavby je nutné pravidelně a často čistit. Vzduch lze vést vestavbou tak, aby se nečistoty neměly šanci přepalovat na plášti topeniště a poškozovat zdraví uživatelů konvekčních krbů. Způsob, jak toto správně vyřešit, je na odbornosti firmy, která montáž takové stavby navrhne a provede. Dále samozřejmě na pečlivosti toho, kdo konvekční topidlo používá. Konvekční systém předává vznikající energii téměř okamžitě. Z důvodu větších výkonů běžných topidel je konvekční systém NEVHODNÝdo nízkoenergetických staveb, do dobře izolovaných objektů a do dřevostaveb.
|
|
|
|
Pohledovou část konvekční krbové obestavby umíme provést relativně " z čehokoliv ". Pískovec, mramor, žula, cihly, dřevo, kachle , omítané plochy ..... - pokud to přeženeme, pak je možno pohledovou část obestavby obložit i otýpkami slámy - při dostatečných znalostech a správném použití izolačních podkladních materiálů.
Horkovzdušné rozvody
Soustava správně dimenzovaných dostatečně izolovaných vzduchovodných kanálů, kterými je veden ohřátý vzduch od krbové vložky do vytápěných místností.
Vzduch je možné vést samotíží , nebo nuceně ventilátorem.
Pro ,,zvýšení čistoty´´ přepravovaného vzduchu je možné sestavy doplnit filtry. Otázkou je , zda má filtr funkci zamezit proudění nečistot (prachu) nebo zamezit volnému pohybu hmyzu?!?
K zamyšlení je životnost horkovzdušných rozvodů a případná možnost výměny - demnotáže.
Dostatečným implulzem k nepořizování si tohoto topného systému nebo alespoň Životním zážitkem může být spatření vnitřku teplovzdušných rozvodů nebo ,, utrob´´ konvekčních krbů již pár letech provozu.
|
|
|
|
|
.
.
.
.
.
.