Krbové vložky

Krbová vložka

je průmyslově vyráběné topeniště určené k instalaci  do konvekční, nebo sálavé krbové obestavby. Předchůdcem krbové  vložky  bylo topeniště  otevřeného krbu. Pro svou nízkou účinnost (15-20%) , nehospodárný ,  a ne plně bezpečný provoz bylo nahrazeno krbovou vložkou.

 

...při výběru bychom měli vědět  a jaké jsou rozdíly mezi krbovými vložkami

1/ Konstrukce topeniště

Většina krbových vložek je určena pro spalování dřeva. Pro spalování dřeva by  mělo být  topeniště konstruováno bez roštu - s vrchním přívodem vzduchu. Pokud prozkoumáme výrobky  na trhu, zjistíme že většina z nabízených krbových vložek ( těch lacinějších - které nezasvěcení zákazníci nejčastěji kupují) jsou konstruovány  s roštem, přes který je spodem přiváděn spalovací vzduch ( Vzorové provedení  topeniště  pro spalování uhlí, nebo pro kombinované palivo).

 2/ Plášť topeniště

Pokud chceme úsporně a ekologicky spalovat musíme v topeništi vytvořit co nejvyšší a co nejstálejší teplotu. U konstrukčně jednoplášťových krbových vložek (1 vrstva litiny - většinou lacinější krbové vložky) se nám toto ideánlě dařit nebude. Plášť se sice rychle ohřeje, ale pak i rychle vychladne. Rychlé změny teplot nejsou přínosem pro spalování, časté změny teplot jsou důvodem ke krátší životnosti těchto výrobků. Je výhodnější volit konstrukční dvojitý plášť. Venkovní vrstva je tvořena litinou, cortenem, nebo kvalitní ocelí - vnitřní (vyměnitelný plášť) může být z litiny, šamotu, nebo virmikulitu. Výhoda vnitřního pláště může být i v tom, že ho lze v případě poškození vyměnit. (Pokud  se poškodí jednoplášťová vložka  - není co měnit).

3/Přívod spalovacího vzduchu

může být řešen dvěmi způsoby: 

A/Je přisáván do topeniště z místnosti, v které je krbová vložka umístěna. Nedostatek vzduchu v místnosti způsobuje podtlak, vzduch je nutné  do místnosti dočerpávat.(Prochlazování vytápěné prostory). Při nedostatku vzduch do místnosti bude obyvatele místnosti z nedostatku kyslíku bolet hlava. Pokud bude v místnosti jiný spotřebič odčerpávající  vzduchu (digestoř, nebo centr. vysavač) může dojít z důvodu podtlaku k otočení komínového tahu , k vniku zpalin do obytných místností.(Může být životu unebezpečné).      

B/Vzduch je přisáván z venku (nebo lépe z nezávislé místnosti ) přímo do  topeniště krbové vložky. Vložka je osazena hrdlem, přes které se flexibilním potrubím vzduch dodává přímo z exterieru (externí přívod vzduchu).

4/Regulovatelnost:                                                                                                                                                      Schopnost regulovat výkon. Některé  krbové vložky mají malé rozmezí v regulovatelnosti. Vložka hoří téměř stejným výkonem. Hoření  a tím i výkon není možné regulovat.

5/Účinnost:                                                                                                                                                                     U většiny výrobků uváděna 60-80 %.   Za solidní lze považovat 75-80 %, za velmi dobrou 80-85%.                     

Je několik desítek výrobců.

Nenabízíme to - co bychom si sami nepořídili.  Nabízíme pouze to - čemu  věříme .                                                                                                                                              

Nabízíme a montujeme krbové vložky výrobců :

 

Hoxter, Schmid,Brunner, Jotul, Romotop


Každá krbová vložka je jinak konstruovaná. V konstrukci jsou skryty její přednosti i nedokonalosti, které lze v kompletní stavbě využít, nebo potlačit.

Výběr vhodné Krbové vložky vychází především z :

- z velikosti vytápěných prostor - tepelné ztráty objektu,

- způsobu provozu (občasný, příležitostný, celosezonní ) ,

- zvoleného topného systému (sálavý, konvekční, kombinovaný) .                                                                            

!!! Při výběru KV  je bezpodmínečně nutné přihlédnout  ke schopnosti  dobré spolupráce (funkčnosti ) konkrétní krbové vložky s konkrétním komínem.                                                                                                            

 Schopnost dobré spolupráce mezi konkrétním komínem a konkrétní krbovou vložkou,  musí být doložena  následným provedením revize spalinové cesty obecně nazývanou "revizí komínu".                                             

Nedílnou součástí revize komínu je  "výpočet spalinové cesty" . Tímto výpočtem ,  revizní technik  potvrdí , že konkrétní  komín bude dobře spolupracovat s konkrétním topidlem .                                                             

Bez "výpočtu spalinové cesty"  a jejího kladného výsledku není revizi možno vystavit.                                             

Jelikož si našich zákazníků vážíme  a chceme předejít i jakýmkoliv problémům  provádíme si tento výpočet spalinové cesty před každou stavbou topidla v dostatečném předstihu .                                                                                                       

(Každý komín má jiné parametry, rozměry, je konstruován z jiných materiálů. Každá krbové vložka, nebo kamna mají rozdílné výstupní teploty spalin , hmotnostní tok spalin ......atd.) Ne vždy bude vybraná krbová vložka vhodná ke konkrétnímu komínu . Výběr ať  komínu, nebo topidla je možné ovlivnit. )                                                                                                                                                                                                                                                                  

Neznalostí  a podceněním tohoto kroku může dojít  k nevydání revize spalinové cesty a následnému zákazu používání již instalovaného topidla .       

       


!!! Naše doporučení  !!!

   Každé provozované topidlo potřebuje odborný servis a údržbu - (záruční i pozáruční ).

 

... Krbové vložky Hoxter...

... Krbové vložky Schmid ...

... Krbové vložky Brunner ...

... Krbové vložky Jotul ...

...Krbové vložky Romotop...

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

.

.

Rychlý kontakt

Centrum krbů a kamen

Březovice 54 / Hořice / 508 01

608 288 528

centrumkrbu@seznam.cz

Akce-novinky

Otevírací doba

Kudy k nám

Člen..

Autorizovany-clen-cechu-kamnaru-jan-praus

Partner-kolem-kamen-centrum-krbu