s výměníkem | Centrumkrbu.cz - krby - kamna - sporáky

Krbová kamna s teplovodním výměníkem od prověřených firem na českém trhu. Nabízíme výrobce krbových kamen s teplovodním výměníkem VERNER, ROMOTOP, AQUFLAM.NORDICA

 

Teplovodní krbová kamna Aquaflam VARIO

Nejmodernější krbová kamna s teplovodním výměníkem, splňující nároky nejnáročnějších zákazníků. Vysoce efektivní a ekologicky šetrná. Technologie sekundárního spalování s účinností přesahující 80%.

Jedinečné řešení, které nabízí jednoduchý přechod z teplovodního na teplovzdušný způsob vytápění.

Kamna VARIO splňují nejpřísnější evropskou emisní normu BVG §15A

Krbova-kamna-s-vymenikem-aquaflam

sekundární a terciální přívod vzduchu

černěné moderní sklo

externí přívod vzduchu

šamotové topeniště s vertikálním výměníkem

ochlazovací smyčka

spolehlivé Tří-bodové zavírání

kvalitní český šamot

Varianty kamen

SAPORO

KALMAR

LEND

BARMA

KOMPLETNÍ NABÍDKA AQUAFLAM>>

Kachlová kamna s teplovodním výměníkem BARACCA 2,8,9 TV

volně stojící kachlová kamna osazená teplovodní vložkou Romotop Dynamic KV 6.62 TV. Promyšlená konstrukce vložky, kombinace šamotu a vermikulitu v topeništi, společně přináší kvalitní vysokoteplotní a velmi účinné spalování - až 82%

BARACCA 2 TV BARACCA 8 TV BARACCA 9 TV
Baracca-2-tv-interier

Baracca-8-tv-objekt

Baracca-9-tv-objekt

jmenovytý výkon 14 (9) kW
regulovatelný výkon ( teplovodní výměník) 4 - 18 (2 - 11) kW
výška 1426 (2)/1243(8)/ 1527 (9) mm
šířka 952 (2) / 946(8) / 946(9) mm
hloubka 618 (2) / 612(8) / 612(9) mm
průměr kouřové roury 180 mm
průměr CPV 120 mm
hmotnost 380 (2) / 390(8) / 430(9) kg
vytápěcí schopnost 150 -220 m3
účinnost spalování 82 %

Krbová kamna Romotop GRANADA s vyměnitelným teplovodním výměníkem a centrálním přívodem externího vzduchu se vyznačuje kvalitou spalování a vysokým výkonem.

Krbova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-romotop-granadaKrbova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-romotop-granada-keramika

Regulace primárního a sekundárního přívodu vzduchu jediným ovládacím prvkem možnost dokoupení bezpečnostního prvku proti přehřátí vody ve výměníku přívod sekundárního vzduchu, díky kterému je sklo dvířek omýváno, a tak nedochází k usazování nečistot

Výška 1250 mm
Šířka 560 mm
Hloubka 498 mm
Hmotnost 254 kg
Jmenovitý výkon 13 kW
Regulovatelný výkon 4 - 17 kW
Výkon teplovodního výměníku 1 - 9 kW
Průměr kouřovodu 150 mm
Průměr CPV 120 mm
Vytápěcí schopnost 250 m3
Tah 10 Pa
Účinnost 78 %
Průměrná spotřeba dřeva 4 kg

 

 

ČESKÁ plechová kamna-záruka 2 roky

Logo-verner

Vysoká účinnost - až 80% a kvalita spalování zaručují úsporný provoz při minimálním zatížení životního prostředí.Vysoká stáložárost (až 12 hodin po vyhoření vsázky paliva).Doba hoření 3-8 hodin(dle výkonu a druhu paliva).Úspora až 1/2 původního paliva. Vhodné místo teplovodní krbové vložky- krátká doba hoření max. 2-3 hodiny bez přiložení. Krbová kamna Verner - 5 a více hodin. Záleží na druhu paliva.Teplovodní výměník zabudován nad topeništěm.

Moderní design
- Možnost dotvořit pískovcovým,keramickým,kachlovým,rohovým nebo rozšířeným provedení.Atmosféra otevřeného ohně-keramické žáruvzdorné sklo.

Základní provedení - Roštové topeniště s dvoustupňovým přívodem spalovacího vzduchu(primární a sekundární.Těleso kamen svařeno z masívních kotlových plechů tl. 3-5mm.Obložení rozměrného topeniště tvoří keramická vyzdívka o síle 35 mm.Prostor mezi stěnou tělesa a keramickým obložení vyplňuje žáruvzdorná izolace tl.10 mm.Všechny výkonové typy kamen lze připojit do okruhu ústředního topení.Varná plotna u všech typu.


Obložení kamen - Jako jediná kamna na trhu se dají krbová kamna Verner obložit. Vyrábíme obklady z přírodního hořického pískovce na míru Vašich kamen. Montáž kamen a obložení krbových kamen Verner. Možnost obložit kamna obložením vnitřních krbů s krbovýma vložkama - viz. obestavby. Dejte plechovým kamnům přírodní vzhled z hladkého přírodního pískovce.

 

Nový interiérový kotel s možností obsluhy z jiné místnosti. Tento kotel je ideálním spojením skvělé funkčnosti, vysoké kvality a příjemného estetického provedení - tedy vlastností, které pro Vás společnost VERNER u svých výrobků již tradičně nabízí a garantuje. Nová generace topidel VERNER spojuje přednosti kotlů a krbových kamen. Interiérový kotel VERNER 13/10 nabízí pohodu a teplo rodinného krbu společně s vysokou výhřevností a komfortem vytápění při napojení na teplovodní okruh tepelné soustavy. Vysoká účinnost a kvalita spalování zaručují úsporný provoz při minimálním zatížení životního prostředí.


Novinka roku 2012 - 13/10.02 s vysokou účiností 87,4 %

interiérový kotel = nadstandardní krbová kamna s výměníkem

Interierovy-kotel-13-10-2Vítejte ve světě luxusu, elegance a skvělé funkčnosti. Ve světě, kde si společně s Vašimi nejbližšími můžete vychutnat fascinující, uklidňující a romantický zážitek z pohledu do hořících plamenů. Kde se můžete nechat hýčkat příjemným sálavým teplem. To vše Vám dopřeje interiérový kotel VERNER 13/10.2 s minimální náročností na obsluhu, optimálně vyváženým výkonem, moderním designem a skvělými technickými parametry. Nová generace interiérového kotle VERNER spojuje největší přednosti kotlů a krbových kamen.

 

Hlavní topidlo s výbornou regulací výkonu
Interiérový kotel o jmenovitém výkonu 13 kW lze regulovat v rozsahu 6,5 – 15 kW. Díky širokému rozsahu výkonu se kotel doporučuje používat jako hlavní zdroj tepla pro trvalý provoz. Kotel je velmi vhodné použít i jako doplňkové topidlo a v kombinaci s vytápěním zemním plynem nebo elektrickou energií ušetřit až 50% provozních nákladů na topnou sezónu

výška šířka hloubka hmotnost jm. výkon povrchem kamen jm. výkon do topné soustavy kouřovod Doba hoření plné vsázky paliva učinnost
1235mm 590mm 500mm 285kg 1.5kW 11.5kW 180mm 8 h
87,4%

 

Mimořádně dlouhý a automaticky řízený stáložár - až 12 hodin
Vyvinuli jsme zcela revoluční technologii, která pomocí vestavěné váhy rozpozná množství zbylého paliva v topeništi. Tato technologie řídí potřebný přívod vzduchu k udržení interiérového kotle v optimální teplotě nutné k dlouhému hoření.

Možnost oboustranného přikládání – naprosto čistý provoz
Interiérový kotel se vyrábí i ve variantě se zadním přikládáním. Kotel tak lze obsluhovat i z jiné místnosti, čímž odpadá nutnost manipulace s palivem a popelem v obytné místnosti. Díky tomu je možné kotel využít i v interiérech s vysokými nároky na čistotu. Kotel je tak vhodný i pro alergiky a osoby jinak citlivé na prach.

Maximální výkon do vody při plném i sníženém výkonu
Díky objemnému výměníku a dvojitému sklu je kotel vhodný i pro novostavby v nízkoenergetickém standardu. Maximum výkonu se předává do topného systému a interiérový kotel tak nepřetápí místnost, kde je umístěn. Tímto je zajištěno dokonalé a především rovnoměrné vytopení celého objektu.

Moderní design
Elegantní a esteticky vyvážený vzhled, možnost výběru z mnoha barevných variant, optimální rozměry kotle s velkoplošným sklem společně se způsobilostí k obezdění umožňuje citlivé začlenění do všech typů interiéru.

Čisté sklo
Pomocí předehřátého vzduchu a velmi čistého spalování dokážeme udržovat sklo čisté. Dlouhodobě si tak užijete skvělý pocit z ,,otevřeného“ ohně.

Pokroková technologie a bezpečnost provozu
Samozřejmostí je například vestavěná vychlazovací smyčka, která chrání kotel proti přetopení a další prvky zvyšující komfort obsluhy jako např. automatické čištění výměníku či speciální pohyblivý rošt.

Velmi dlouhá životnost
Maximálně jsme využili všechny naše dlouholeté zkušenosti a pomocí dvojité stěny mezi výměníkem a spalovací komorou jsme zajistili zcela nadstadardní životnost.

Česká kvalita a prvotřídní řemeslné zpracování
Nákup materiálů a součástek od českých dodavatelů a precizní řemeslné zpracování je pro nás standardem. Například víme, že ruční svařování je doposud nenahraditelné a svařování interiérového kotle probíhá výlučně manuálně rukou nejlepších svářečů v oboru. Jen tak můžeme zaručit požadované vlastnosti a kvalitu svárům.


Interierovy-kotel-verner-13-10_2 13-10-spalovaci-prostor 13-10-piskovec Interierovy-kotel-verner-13-10-2 Interierovy-kotel-verner-13-10-3

Hlavní přednosti interiérového kotle VERNER 13/10


 • kotel lze obsluhovat z jiné místnosti, čímž odpadá nutnost manipulace s popelem v místnosti
 • velký podíl výkonu do otopné soustavy (min 77%) při plném i sníženém výkonu (nedochází k přetápění místnosti ve které je topidlo umístěno)
 • možnosti využití i v interiérech s vysokými nároky na čistotu:

- jako jediný zdroj tepla v objektu pro trvalý provoz

- nebo doplňkové topidlo v objektech vytápěných elektřinou či plynem

 • mimořádně dlouhodobá stáložárnost, díky mohutné keramické vyzdívce, speciálnímu uzavíratelnému roštu a automatickému přepínání do stáložárné odstávky
 • velký objem přikládacího prostoru a popelníku (není nutné časté přikládání a odstraňování popela)
 • pohyblivý rošt umožňuje spalovat i paliva s větším podílem popela (kůrové brikety)
 • vestavěná dochlazovací smyčka zabezpečuje kotel proti přetopení, které hrozí u nucené soustavy při výpadku el. proudu
 • vysoká účinnost (85%) a kvalita spalování zaručují úsporný provoz při minimálním zatížení životního prostředí
 • vzhled a rozměry kotle, esteticky vyvážený design s velkoplošným sklem spolu se způsobilostí k obezdění umožňují citlivé začlenění do všech typů interiéru

výška šířka hloubka hmotnost jm. výkon povrchem kamen jm. výkon do topné soustavy kouřovod Doba hoření plné vsázky paliva učinnost
1254mm 590mm 532mm 255kg 3kW 10kW 180mm 3 h
87,4%

Interiérový kotel VERNER 13/10.1 se zvýšenou regulovatelností výkonu

Dopřejte si i Vy radost z posezení u „rodinného krbu”!

Nová generace topidel VERNER spojuje přednosti kotlů a krbových kamen. Interiérový kotel VERNER 13/10 a 13/10.1 nabízí pohodu a teplo rodinného krbu společně s vysokou výhřevností a komfortem vytápění při napojení na teplovodní okruh tepelné soustavy. Vysoká účinnost a kvalita spalování zaručují úsporný provoz při minimálním zatížení životního prostředí.

výška šířka hloubka hmotnost jm. výkon povrchem kamen jm. výkon do topné soustavy kouřovod Doba hoření plné vsázky paliva učinnost
1257mm 590mm 470mm 235kg 2kW 7kW 160mm 2-3 h
87,4%

VERNER 13/10 - 13/10.1 se vyrábí ve dvou provedeních:

Zadni-prikladani


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Termoisotta

V kamnech je použit dvoustupňový systém spalování dřeva. Vysoká účinnost 79 % a nízké hodnoty emisí. Ohniště je vyplněno ocelovou svařovanou vložkou o síle 5 mm. Maximum tepla až 80 % se předá do vody. Pracovní tlak vody je 1,5 barů s maximálním přetlakem 3 barů. Optimální teplota vody odcházející z kamen je v rozmezí 70 ˚C až 75 ˚C. Palivo se doporučuje dřevo, dřevěné brikety. Běžná doba pro přikládání je 1,5 až 2,5 hodiny. Pro udržení ohně přes noc je možno odzkoušet uhelné brikety.

Popis a technické parametry

Vlastnosti

 • účinnost 78,4 %
 • rozměry topeniště Š x V x H 574 x 300 x 325 mm
 • rozměry vstupu do topeniště Š x V 519 x 340 mm
 • objem vody v zásobníku 14,5 l
 • Výkon [kW/h] nom. 6,5 do vzduchu/8,5 do vody
 • tah komínu 17 - 20 Pa 
 • pracovní teplota vody 70° – 75° C
 • pracovní tlak vody do 3 bar
 • výstupy vody 1 coul
 • dochlazovací smyčka 1/2 coul
 • doporučené palivo: dřevo, dřevěné brikety
 • z důvodu správné funkce rychlého ohřevu komínu a malých teplotních ztrát kouřovodu doporučujeme použít lehké kouřovody SAVE (síla materiálu 0,6 mm, oboustranně smaltované, odolnost proti žáru do 600°C)

Krbová kamna NORMA IDRO s teplovodním výměníkem a automatickým dochlazovacím systémem (D.S.A.). Třístupňové spalování, účinnost přesahující 78,6%, celkový výkon 19,5kW, celo-kachlové opláštění, externí přívod vzduchu, oblé prosklení a mnohem více...

Litinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-norma

Teplovodní krbová kamna NORMA IDRO s automatickým dochlazovacím systémem (D.S.A.). Nejmodernější třístupňové spalování ve spalovacím prostoru situovaném na výšku a oblým prosklením. Účinnost u těchto kamen přesahuje hranici 78,6%. Celkový výkon 19,5kW, je rozdělen v poměru: 14,9kW do vody a 4,6kW do vzduchu. Ideální řešení pro vytápění celého domu s efektem krbu. Výměníky jsou testovány pod tlakem 6 barů. Maximální provozní tlak je zde možný až do hodnoty 3 barů. Možnost výběru těchto kamen je z kachlového

Litinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-norma-

opláštění bordó / pergamena. Možnost napojení externího přívodu vzduchu do spalovacího prostoru.

Vlastnosti

 • Třístupňové spalování, oblé prosklení
 • Výkon: 14,9kW do vody / 4,6kW do vzduchu
 • Účinnost: přes 78,6%
 • Výběr: kachel bordó / pergamena
 • Externí přívod vzduchu o průměru 100mm
Krbová kamna FLY IDRO s teplovodním výměníkem a automatickým dochlazovacím systémem (D.S.A.). Třístupňové spalování, účinnost přesahující 82,7%, celkový výkon 15kW, kachlové nebo skleněné opláštění, úložný prostor pod kamny a mnohem více...
Litinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-termoisota-fly-idro-d-s-a

Teplovodní krbová kamna FLY IDRO s automatickým dochlazovacím systémem (D.S.A.). Nejmodernější třístupňové spalování s širokoúhlým prosklením spalovacího prostoru. Účinnost u těchto kamen přesahuje hranici 82%. Celkový výkon 15kW, je rozdělen v poměru: 11,1kW do vody a 4,3kW do vzduchu. Ideální řešení pro vytápění celého domu s efektem krbu a bez nutnosti stavebích úprav.. Možnost výběru těchto kamen je z kachlového, nebo skleněného opláštění. Pod kamny se nachází výsuvný, úložný prostor. Možnost napojení externího přívodu vzduchu do spalovacího prostoru.


Vlastnosti

 • Třístupňové spalování
 • Výkon: 11,1kW do vody / 4,3kW do vzduchu
 • Účinnost: přes 82,7%
 • Výběr: bílá kachel / černé sklo
 • Externí přívod vzduchu o průměru 120mm
 Externí plášť z mastku nebo kachlí.
Ochlazovací smyčka.
Dvířka z litiny.
Sklo odolávající teplotě až 750°C.
Vyjímatelný zásobník na dřevo.
Záruka na výměník je 5 let.Litinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-termorossella-plus-d-s-a

Termorossella plus DSA barevné provedení liberty bordó

Nový typ kamen s teplovodním výměníkem do topení ústředního vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. Vysoká účinnost (78,2 %) a emise CO nižší jak  0,12 %, tak jako výměník tepla ze silné oceli odolávající tlaku až 3 barů. Litinový rošt a spodní část ohniště z litiny vytváří vysokou spalovací teplotu, která působí na čistotu skla a nízké usazování dehtů na stěnách. Zabudovaná dochlazovací smyčka umožňuje připojení i na tlakový systém.
Palivo musí být suché – dřevo a dřevěné brikety.
Běžná doba na přikládání 1,5 až 2,5 hodiny.

Vlastnosti
 • rovnoměrné a rychlé rozložení tepla po místnosti
 • nízká povrchová teplota
 • vnitřní část kamen z litiny – první plášť
 • vnější kachlový obklad – druhý plášť
 • spalovací prostor ze speciálně legované oceli
 • litinový otočný rošt ovládaný vně kamen ulehčuje odstranění popela
 • prosklená horní litinová dvířka s odolností 750°C
 • dolní litinová dvířka
 • plotna z litinyLitinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-termorossella-plus-d-s-a-s-troubou
 • izolované rukojeti
 • dvoustupňové spalování paliva:
  1. na roštu – primární
  2. nad palivem – sekundární předehřátý horký vzduch se mísí s plyny za vývinu tepla
 • deflektor pod plotnou zlepšuje proces hoření a chrání litinovou plotnu
 • jemná regulace primárního a sekundárního vzduchu
 • systém prohořívání paliva skrz rošt nahoru
 • doba hoření v závislosti na druhu, velikosti a množství paliva
 • účinnost 78,2 %
 • D.S.A. tepelný výkon do vody 10,5 kW
 • D.S.A. tepelný výkon do vzduchu 3 kW
 • tah komínu 12 Pa 
 • obsah teplovodního výměníku 18,5 l
 • pracovní teplota vody 70° – 75° C
 • pracovní tlak vody do 3 bar
 • výstupy vody 1 coul
 • dochlazovací smyčka 1/2 coul
 • velikost externího vzduchu 200 mm
 • doporučené palivo: dřevo, dřevěné brikety
 • z důvodu správné funkce rychlého ohřevu komínu a malých teplotních ztrát kouřovodu doporučujeme použít lehké kouřovody SAVE (síla materiálu 0,6 mm, oboustranně smaltované, odolnost proti žáru do 600°C)

MOŽNOST TROUBY

 

Externí plášť z kachlí.
Ochlazovací smyčka.
Dvířka z litiny.
Sklo odolávající teplotě až 750°C.
Vyjímatelný zásobník na dřevo.
Záruka na výměník je 5 let.
Litinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-termonicolleta-dsa

Termonicoletta DSA barevné provedení cappuccino

Nový typ kamen s teplovodním výměníkem do topení ústředního vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. Vysoká účinnost (78,2 %) a emise CO nižší jak  0,12 %, tak jako výměník tepla ze silné oceli odolávající tlaku až 3 barů. Litinový rošt a spodní část ohniště z litiny vytváří vysokou spalovací teplotu, která působí na čistotu skla a nízké usazování dehtů na stěnách. Zabudovaná dochlazovací smyčka umožňuje připojení i na tlakový systém.
Palivo musí být suché – dřevo a dřevěné brikety.
Běžná doba na přikládání 1,5 až 2,5 hodiny.


Vlastnosti

 • rovnoměrné a rychlé rozložení tepla po místnosti
 • nízká povrchová teplota
 • vnitřní část kamen z litiny – první plášť
 • vnější kachlový obklad – druhý plášť
 • spalovací prostor ze speciálně legované oceli
 • litinový otočný rošt ovládaný vně kamen ulehčuje odstranění popela
 • prosklená horní litinová dvířka s odolností 750°C
 • dolní litinová dvířkaLitinova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem-na-ut-nordica-termonicolleta-dsa-trouba
 • ocelový deflektor chrání litinu pod kachlovou plotnou proti poškození
 • izolované rukojeti
 • dvoustupňové spalování paliva:
  1. na roštu – primární
  2. nad palivem – sekundární předehřátý horký vzduch se mísí s plyny za vývinu tepla
 • deflektor pod plotnou zlepšuje proces hoření a chrání litinovou plotnu
 • jemná regulace primárního a sekundárního vzduchu
 • systém prohořívání paliva skrz rošt nahoru
 • doba hoření v závislosti na druhu, velikosti a množství paliva
 • účinnost 78,2 %
 • D.S.A. tepelný výkon do vody 10,5 kW
 • D.S.A.tepelný výkon do vzduchu 3 kW
 • tah komínu 12 Pa
 • obsah teplovodního výměníku 18,5 l
 • pracovní teplota vody 70° – 75° C
 • pracovní tlak vody do 3 bar
 • výstupy vody 1 coul
 • dochlazovací smyčka 1/2 coul
 • velikost externího vzduchu 200 mm
 • doporučené palivo: dřevo, dřevěné brikety
 • kamna nejsou vhodná na chaty a chalupy
 • z důvodu správné funkce rychlého ohřevu komínu a malých teplotních ztrát kouřovodu doporučujeme použít lehké kouřovody SAVE (síla materiálu 0,6 mm, oboustranně smaltované, odolnost proti žáru do 600°C)

Akumulacni-nadrze

Akumulační nádrže

K nejlepší účinnosti spalování v teplovodních kamnech (vložce) a tím k nejlepší ekonomice provozu dochází vždy při topení na jmenovitý výkon. Protože v průběhu roku často nelze využít plný jmenovitý výkon kamen (vložky) k vytápění, je vhodné doplnit otopnou soustavu o akumulační nádrž. Do ní můžete ukládat přebytečný výkon, který lze využít ve chvílích, kdy v kamnech (vložce) netopíte. Doporučený objem akumulační nádrže je cca 50 L na 1 kW jmenovitého výkonu kamen (vložky) do topného okruhu.
Akumulačních nádrží je celá řada. Lze do nich připojovat další zdroje tepla (např. solární kolektory), umožňují použití bivalentního zdroje (např. el. topné těleso) ve chvílích, kdy nemáte náladu topit v kamnech (vložce) nebo je možné je využít pomocí vnořeného zásobníku či trubkového výměníku pro ohřev teplé vody na mytí.
Akumulační nádrž zvýší komfortnost vytápění Vašeho domu a zároveň myslí na budoucnost díky možnosti dodatečného napojení dalších zdrojů tepla.

Více o akumulačních nádrží ZDE


Cerpadlo

Čerpadla

Jedná se o standardní mokroběžné oběhové čerpadlo se 3 manuálně nastavitelnými rychlostmi. Napájení oběhových čerpadel je realizováno přímo z výstupů regulátoru napětím 230V nebo provozním termostatem.

rozsah povolených teplot

-10°C až + 110°C

max. provozní tlak

10 bar

max. okolní teplota

+ 40°C

napájení

230V/50Hz

 

Čerpadlové skupiny

Čerpadlová skupina CS VMX je určena pro všechny druhy kamen, krbových vložek a kotlů. Směšuje vodu topného systému i výstupní vodu bez škrcení.

Skupina CS VMX obsahuje:
• čerpadlo topného systému
• 2 kulové ventily s teploměry pro připojení topného systému
• čtyřcestný směšovací ventil topného systému i topidla
• automatický bypass topného systému

Čerpadlová skupina CS VMX umožňuje řídit teplotu topného systému. Díky regulaci bez škrcení (neomezuje při regulaci průtok ani topným systémem, ani topidlem). Bypass s nastavitelnou tlakovou diferencí zamezuje hluku v termostatických hlavicích při jejich zavírání.

Trojcestny-smesovaci-ventil Termostatický směšovací ventil TSV3 slouží k udržování vratné vody do krbové vložky nebo jiného zdroje tepla na pevná paliva na jmenovité teplotě. Díky tomu se zlepšuje spalování a účinnost kotle, prodlužuje se životnost a omezuje zanášení teplosměnných ploch.
Při hoření se kromě jiných látek uvolňuje z paliva také voda ve formě vodní páry. Pokud je teplota spalin dostatečně vysoká, odchází pára se spalinami komínem. Pokud se však spaliny v některém místě ochladí, dojde v tomto místě ke kondenzaci vodních par. Vzniklý kondenzát obsahuje produkty spalování, které mohou být velmi agresivní a mohou způsobovat rychlou korozi a zanášení teplosměnných ploch. Zhoršuje se i účinnost a kvalita spalování.
Termostatický směšovací ventil TSV3 směšuje chladnou vodu, která se vrací z topného systému či akumulační nádrže s horkou vodou z výstupu kotle a udržuje tak vratnou vodu do kotle a tím i jeho teplosměnné plochy na teplotě, při které ke kondenzaci nedochází.

Funkce a vyvážení ventilu


Trojcestný směšovací ventil TSV3 má zabudovanou termostatickou vložku, která zavírá vstup „A“ (z topného systému), pokud je vratná voda do kotle (výstup „AB“) nižší než jmenovitá. Po dosažení jmenovité teploty termostat pomalu otevírá vstup „A“ vratné vody z topného sytému tak, aby po smíchání s horkou vodou z výstupu kotle (vstup „B“) bylo dosaženo jmenovité teploty vratné vody do kotle (výstup „AB“). Vstup „B“ zůstává vždy otevřený.
Protože ale vstup „B“ zůstává vždy otevřený, může podle konkrétních hydraulických poměrů docházetk tomu, že při vyšší teplotě vratné vody ze systému se bude přimíchávat více horké vody ze vstupu „B“ než by bylo potřeba pro dosažení jmenovité teploty na výstupu „AB“ a tím jeho teplota bude vyšší. Pro správné nastavení optimálního průtoku při konkrétní aplikaci je třeba osadit před vstup „B“ vyvažovací ventil (vyhovuje např. běžný kulový kohout). Jeho dimenze může být 1/2“ (stejné dimenze může být celé potrubí spojující výstup kotle se vstupem „B“) maximálně však stejné velikosti jako potrubí z výstupu „AB“.
Nastavení vyvažovacího ventilu:
a. při studeném zátopu, kdy teplota na výstupu z kotle je nižší než jmenovitá a vstup A je uzavřen ,musí být zachován minimální průtok kotlem udaný výrobcem (obvykle teplotní spád 15-30 °C).
b. při teplotě vratné vody před vstupem „A“ vyšší než jmenovitá měla by být teplota na výstupu „AB“
o 2÷5 °C vyšší než před vstupem „A“.
Po vyvážení doporučujeme ovládací páku ventilu sejmout, aby později nedošlo omylem k jeho uzavření či jinému nežádoucímu pohybu.
Třícestný ventil je vyroben z mosazi, těsnící o-kroužky jsou z EPDM.

Dochlazovaci-ventil Při provozu krbových kamen nebo krbové vložky s teplovodním výměníkem může dojít k jejich přehřátí, nejčastěji kvůli výpadku el. proudu. Zastaví se oběhové čerpadlotopidla, který má v sobě žhavé palivo, a teplota otopné vody ve výměníku začne stoupat, protože se teplo z výměníku není odvedeno.
Teplotou ovládaný ventil, který pracuje bez přívodu el. proudu, zajistí v takové situaci bezpečné dochlazení kotle. Ventil při dosažení teploty 95-100 °C otevře přívod chladící vody z vodovodního řadu, která buď pomocí zchlazovací smyčky ochladí výměník a tím zabrání jeho přehřátí. Ohřátá chladící voda se vypouští do kanalizace. Pro správnou funkci je nutné ventil umístit do místa, kde je při přehřátí teplota nejvyšší - obvykle přímo v horní části výměníku topidla.

Zalozni-zdroj UPS řady PG je určena především k napájeni čerpadel topných systémů.
Při standardním provozu prochází elektrická energie s drobnými úpravami vzhledem ke kvalitě výstupních parametrů přes vnitřní by-pass přímo na výstupní zásuvky a současně se nabiji baterie.
V době výpadku se připojí střídač a zátěž je napájena z baterie.

Zdroj Romotop.cz